- Plán práce
- Plán profesijneho rozvoja ZUŠ Moldava
- Školský poriadok
- Vnútorný poriadok školy
- Vzdelávací program ZUŠ Moldava nad Bodvou
- Štátny vzdelávacíprogram pre základné umelecké školy
- Správy o výchovno-vzdelávacej činnosti Základnej umeleckej školy Moldava nad Bodvou za šk. roky 2023/2024 -2022/2023-2021/2022-2020/2021-2019/2020
- Práva dieťaťa
- Kolektívna zmluva
Plán profesijneho rozvoja ZUŠ Moldava
Rocny_plan_vzdelavania_ZUS_Moldava_2024_2025_web.pdf
ZÁKLADNÁ UMELECKÁ ŠKOLA
MOLDAVA NAD BODVOU
HLAVNÁ č. 67, 045 01 MOLDAVA NAD BODVOU
PLÁN PROFESIJNÉHO ROZVOJA
na obdobie 9/2023 – 8/2028
Moldava nad Bodvou
01.09.2023
PLÁN PROFESIJNÉHO ROZVOJA
na obdobie 9/2023 – 8/2028
I. Identifikácia organizácie
II. Legislatívne východiská a základné pojmy
III. Ciele (hlavný, čiastkové)
IV. Analýza kvalifikovanosti pedagogických (odborných) zamestnancov
V. Profilácia školy
VI. Plán profesijného rozvoja
VII. Hodnotenie vzdelávania
VIII. Záver
I.
Identifikácia organizácie
1. Identifikácia organizácie: Základná umelecká škola Moldava nad Bodvou
2. Štatutárny orgán: Mgr. Františka Fehérová
3. Zriaďovateľ: Mesto Moldava nad Bodvou, Školská č.1 045 01
4. Kontakt: 055/460 21 50, zusmoldava1@gmail.com
Počet zamestnancov: 23 ped. zamestnancov
II.
Legislatívne východiská a základné pojmy
Tento Plán vychádza a v plnej miere zohľadňuje:
- Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Zákon č. 553/2003 Z. z. o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Vyhláška MŠVVaŠ SR č. 361/2019 Z.z. o vzdelávaní v profesijnom rozvoji v znení vyhlášky MŠVVaŠ SR č.164/2022 Z.z.
- Zákon č. 136/2023 Z. z., ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov vyšiel v Zbierke zákonov.
Podľa zákona o pedagogických zamestnancoch je pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec povinný udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania.
Profesijný rozvoj sa riadi podľa plánu profesijného rozvoja, ktorý vyplýva zo zamerania školy.
Základné pojmy:
Profesijný rozvoj je súčasťou celoživotného vzdelávania zabezpečuje u pedagogických a zamestnancov sústavný proces nadobúdania vedomostí, zručností a spôsobilostí s cieľom udržiavať, obnovovať, zdokonaľovať a dopĺňať profesijné kompetencie potrebné na výkon pedagogickej praxe a na výkon odbornej činnosti so zreteľom na premenu tradičnej školy na modernú.
Profesijný rozvoj sa uskutočňuje prostredníctvom:
- Vzdelávania, za vzdelávanie sa považuje aj odborná stáž,
- Tvorivej činnosti súvisiacej s výkonom pracovnej činnosti, najmä činnosti vedeckej, výskumnej, publikačnej umeleckej, alebo
- Sebavzdelávania a výkonu pracovnej činnosti.
Kategórie pedagogických zamestnancov – v škole vykonáva pedagogický zamestnanec pracovnú činnosť v kategórii:
a) učiteľ,
b) korepetítor,
c) učiteľ profesijného rozvoja.
Kategórie pedagogických zamestnancov zodpovedných za uskutočňovanie školského vzdelávacieho programu, výchovného programu:
(1) Učiteľ – podkategórie: učiteľ základnej umeleckej školy
(2) Korepetítor
Kariérový stupeň vyjadruje náročnosť výkonu pracovnej činnosti pedagogického zamestnanca a mieru osvojenia si profesijných kompetencií:
a) začínajúci pedagogický zamestnanec,
b) samostatný pedagogický zamestnanec,
c) pedagogický zamestnanec s prvou atestáciou,
d) pedagogický zamestnanec s druhou atestáciou.
Kariérová pozícia je funkčné zaradenie pedagogického zamestnanca, ktorý vykonáva špecializované činnosti alebo riadiace činnosti.
Pedagogický zamestnanec vykonáva špecializované činnosti v kariérových pozíciách:
a) uvádzajúci pedagogický zamestnanec,
b) triedny učiteľ,
c) vedúci predmetovej komisie,
Vedúci pedagogický zamestnanec:
a) riaditeľ,
b) zástupca riaditeľa
Vzdelávanie pedagogických zamestnancov:
a) kvalifikačné vzdelávanie
b) funkčné vzdelávanie
c) špecializačné vzdelávanie
d) adaptačné vzdelávanie
e) predatestačné vzdelávanie
f) inovačné vzdelávanie
g) aktualizačné vzdelávanie
Poznámka
- charakteristika jednotlivých kategórií pedagogických a odborných zamestnancov, ich kariérových stupňov a pozícií je predmetom Zákona č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
Štruktúru kariérových pozícií a rozsah zodpovednosti za výkon špecializovaných činností upravuje riaditeľ vo Vnútornom predpise po prerokovaní v pedagogickej rade.
III.
Ciele
Hlavným cieľom profesijného rozvoja je prehlbovanie, zdokonaľovanie a rozširovanie profesijných kompetencií, získavanie profesijných kompetencií na výkon špecializovaných činností alebo na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca, na získavanie profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa a získavanie vzdelania na splnenie kvalifikačných predpokladov na výkon ďalšej pracovnej činnosti.
Čiastkové ciele vychádzajú z druhov vzdelávania pedagogických:
1. kvalifikačné vzdelávanie – cieľom je získanie vzdelania, ktorým pedagogický zamestnanec v príslušnom stupni vyžadovaného vzdelania získa kvalifikačný predpoklad na výkon pracovnej činnosti. Organizuje sa ako doplňujúce pedagogické štúdium alebo ako rozširujúce štúdium;
2. funkčné vzdelávanie - cieľom je získanie profesijných kompetencií na výkon funkcie riaditeľa a na výkon činnosti vedúceho pedagogického zamestnanca;
3. špecializačné vzdelávanie - cieľom je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon špecializovaných činností;
4. adaptačné vzdelávanie - cieľom je získanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v kariérovom stupni samostatný pedagogický zamestnanec;
5. predatestačné vzdelávanie - cieľom je získanie profesijných kompetencií na zaradenie do vyššieho kariérového stupňa;
6. inovačné vzdelávanie - cieľom je prehĺbenie, rozšírenie a inovácia profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti v príslušnej kategórii, alebo v podkategórii pedagogického zamestnanca, alebo uplatnenie najnovších poznatkov, alebo skúseností z praxe vo výchove a vzdelávaní;
7. aktualizačné vzdelávanie - cieľom je podľa potrieb zriaďovateľa, školy:
a) udržiavanie alebo obnovovanie profesijných kompetencií potrebných na výkon pracovnej činnosti,
b) získanie nových vedomostí a informácií o zmenách v právnych predpisoch, výchovno-vzdelávacích programoch, pedagogickej dokumentácii a ďalšej dokumentácii alebo,
c) získanie nových vedomostí a zručností v konkrétnej oblasti pracovnej činnosti.
Poznámka
- podmienky vzdelávania - poskytovatelia, organizácia, garanti, spôsob ukončovania sú predmetom Zákona č. 138/2019 Z.z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov. Podrobnosti o požiadavkách na obsah programov vzdelávania, kritériá na posúdenie spôsobilosti poskytovať inovačné vzdelávanie a podrobnosti o požiadavkách na obsah posudku atestačného portfólia ustanovuje Ministerstvo školstva všeobecne záväzným právnym predpisom.
IV.
Analýza kvalifikovanosti pedagogických zamestnancov
Kategória
POČET
Kariérový stupeň
začínajúci
samostatný
s prvou atestáciou
s druhou atestáciou
Pedagogickí zamestnanci
Učiteľ
23
1
16
6
1
Spolu PZ
23
1
16
6
1
Nekvalifikovaní zamestnanci
0
Pedagogický zamestnanec
vykonávajúci špecializované činnosti
Počet
a) uvádzajúci pedagogický zamestnanec
1
b) triedny učiteľ
23
c) predseda predmetovej komisie
2
d) vedúci predmetovej komisie
7
Vedúci pedagogický zamestnanec
a) riaditeľ
1
b) zástupca riaditeľa
1
V.
Profilácia školy
Základná umelecká škola (ďalej iba ZUŠ) Moldava nad Bodvou bola založená v roku 1959 v malebnom prostredí údolia Bodvy, ako prvá v okrese Košice okolie. Už v roku 1965 sa z pobočky Základnej hudobnej školy v Košiciach stáva samostatná Základná hudobná škola v Moldave nad Bodvou. V súčasnosti je plne organizovaná štvorodborová škola s hudobným, tanečným, výtvarným a literárno-dramatickým odborom. Má päť alokovaných tried v Čečejovciach, Buzici, Períne, Turni nad Bodvou a Jasove. Toto je stručná charakteristika ZUŠ od svojho vzniku až po súčasnosť.
ZUŠ v Moldave nad Bodvou a spádovej oblasti už od svojho začiatku pôsobí ako vzdelávacia a kultúrna inštitúcia. Jej bránami prešli desiatky vynikajúcich umelcov pôsobiacich po celom svete. Ťažko by sa v meste hľadala rodina z ktorej by aspoň jeden rodinný príslušník nenavštevoval niektorý z odborov vyučovaných na našej škole. Práve vyššie uvedené skutočnosti sú pre ZUŠ zaväzujúce. Je potrebné v budúcnosti myslieť na zachovanie kvality edukačného procesu a neustále pracovať na jeho zlepšovaní a modernizácii.
Cieľom vzdelávacieho programu základnej umeleckej školy (ďalej iba VP ZUŠ), bude neustále pracovať na zvyšovaní kvality vyučovania. V období informatizácie bude potrebné zavádzať moderné progresívne spôsoby do edukačného procesu. Práve tu vzniká priestor pre využívanie informačno-komunikačných technológií (ďalej iba IKT) ale rozvíjať komunikačné zručnosti s verejnosťou. Škola má byť „otvorenou“ inštitúciou pre všeobecné vzdelávanie spoločnosti ale aj samotných pedagógov. Aj základná umelecká škola môže fungovať ako moderná vzdelávacia inštitúcia s patričným technickým vybavením.
Popri týchto plánoch a záväzkoch sa škola bude samozrejme v čo najväčšej miere snažiť držať štátneho vzdelávacieho programu, ktorý jasne definuje ciele rozvoja osobnosti žiaka navštevujúceho ZUŠ. Nakoľko je štúdium rozdelené na dva stupne primárne umelecké vzdelanie a nižšie sekundárne vzdelanie práve preto bude aj vzdelanie prispôsobené osobnostným a vývojovým špecifikám jednotlivca.
VI.
Plán profesijného rozvoja
Plán profesijného rozvoja vyplýva zo zamerania/profilácie školy/školského zariadenia a vychádza z plánov predmetovej komisie (PK) a osobného plánu profesijného rastu pedagogického zamestnanca.
Na základe plánu profesijného rozvoja vydáva riaditeľ ročný plán vzdelávania pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov (ďalej len „ročný plán vzdelávania“), ktorý korešponduje s potrebami školy/ŠZ. Ročný plán vzdelávania možno počas jeho platnosti dopĺňať a meniť v súlade s aktuálnymi možnosťami a potrebami školy/školského zariadenia.
V súvislosti s uvedeným bude škola podporovať potreby profesijného rastu PZ so zreteľom na
- potrebu samotného zamestnanca,
- požiadavky na pracovnú činnosť PZ,
- prioritné zámery školy,
- a možnosti školy.
Podporované oblasti a témy vzdelávania zamestnancov:
- práca s modernými materiálno-technickými prostriedkami: IKT, multimédiami,
- príprava pedagogických zamestnancov pre výkon činností nevyhnutných pre rozvoj školského systému, tvorba ŠkVP, tvorba štandardov, tvorba a vedenie pedagogickej dokumentácie,
- motivácia pedagogických zamestnancov pre neustále sebavzdelávanie a zdokonaľovanie profesijnej spôsobilosti.
V zmysle Zákona č. 138/2019 Z.z. bude pre pedagogických zamestnancov organizované aktualizačné vzdelávanie v rozsahu 10 hodín ročne.
K povinnostiam pedagogického zamestnanca patrí absolvovať aktualizačné vzdelávanie (§4 zákona č.138/2019 Z.z.).
Poskytovateľom aktualizačného vzdelávania je škola.
Program a rozsah aktualizačného vzdelávania schvaľuje riaditeľ.
Odborným garantom aktualizačného vzdelávania je Mgr. Georgina Vargová - pedagogický zamestnanec školy s druhou atestáciou (resp. riaditeľ školy).
Odborný garant aktualizačného vzdelávania
a) predkladá riaditeľovi na schválenie program aktualizačného vzdelávania,
b) rozvrhuje vzdelávacie aktivity aktualizačného vzdelávania v súlade s potrebami a možnosťami školy,
c) vedie evidenciu účasti PZ na aktualizačnom vzdelávaní.
Riaditeľ na požiadanie vydá pedagogickému zamestnancovi potvrdenie o aktualizačnom vzdelávaní.
Formy aktualizačného vzdelávania:
- Metodický deň
- Odborný seminár
- Prednáška
- Workshop
- Školenie
- Exkurzia
VII.
Hodnotenie vzdelávania (spôsob merania a kontroly, jeho prínos pre školu)
Plán profesionálneho rozvoja a Ročný plán vzdelávania bude vyhodnocovaný na konci školského roka, prípadne priebežne podľa požiadaviek a potreby praxe.
Vyhodnotenie konkrétnych vzdelávacích aktivít bude východiskom skvalitnenia ďalšieho edukačného procesu v škole. Spätná väzba slúži ku korekciám a zdokonaleniu systému ďalšieho vzdelávania.
Bude sa sledovať:
✔ ako škole prospela účasť pedagogických zamestnancov na vzdelávaniach,
✔ aké zmeny nastali v procese výchovy a vzdelávania (napr. uplatňovanie získaných zručností, poznatkov, kvalifikácií, zmeny v profesijnom prístupe pedagóga, schopnosť konkretizovať východiská pre riešenie problému a pod.).
Efektivita absolvovaného vzdelávania a profesijného rozvoja sa bude sledovať:
✔ v rámci hospitácií na priamej výchovno-vzdelávacej činnosti (pozorovanie zmien v edukačnom procese účastníkov vzdelávacej aktivity),
✔ na otvorených hodinách organizovaných PK,
✔ na výchovno-vzdelávacích aktivitách v rámci vyučovacieho procesu a mimo vyučovacieho procesu,
✔ formou autoevalvácie (napr. vlastné hodnotenie plánu profesijného rozvoja),
✔ formou dotazníkov (zistiť ako uplatnili účastníci vzdelávacích podujatí získané poznatky a spôsobilosti vo svojej praxi – odporúčame urobiť s časovým odstupom po ukončení vzdelávacej aktivity).
VIII. Záver
Plán profesijného rozvoja vydáva riaditeľ po prerokovaní so zriaďovateľom, zástupcami zamestnancov a v pedagogickej rade (§40 zákona č. 138/2019).
A) Plán profesijného rozvoja prerokovaný so zástupcami zamestnancov dňa 20.06.2023
B) Plán profesijného rozvoja prerokovaný v pedagogickej rade dňa: 22.06.2023
Po prerokovaní so zriaďovateľom Plán profesijného rozvoja vydal/a
Mgr. Františka Fehérová – riaditeľ školy
dňa 01.09.2023