•      Bolo to v septembri 1959, keď zásluhou niekoľkých zanietených jednotlivcov, chápajúcich význam vzdelávania a výchovy umením, začína v Moldave nad Bodvou svoju činnosť umelecká škola s názvom „Základná hudobná škola“. Jej prvým riaditeľom sa stáva dlhoročný pracovník v oblasti kultúry a jeden zo zanietencov, pán Ing. Alexander Rédvay. Vytvárajú sa dve klavírne triedy s dvoma učiteľkami, bývalými pracovníčkami hudobného kurzu Mestského osvetového strediska pani Máriou Tamášovou a pani Klárou Hrabinskou.

           V školskom roku 1960/61 preberá funkciu riaditeľa pani Klára Hrabinská. V školskom roku 1964/1965 čerstvý absolvent konzervatória pán Pavel Koštenský. Škola plní svoje poslanie, organizuje koncerty, ktoré sú žiadaným príspevkom do kultúrneho života. Významným medzníkom v živote školy je rok 1966, keď sa z doterajšej pobočky Košickej vtedy už Ľudovej školy umenia stáva samostatná moldavská ĽŠU so svojim riaditeľom pánom Pavlom Koštenským. Od roku 1967 začína písať svoju históriu výtvarný odbor pod vedením pána Otokára Vystrčila a po ôsmych rokoch (1975) je škola už trojodborová. Pribúda tanečný odbor so svojim prvým pedagógom pani Emíliou Uliášovou. Pre veľký záujem o štúdium na škole, ktorú navštevujú aj žiaci zo širokého okolia, sa zriaďujú elokované pracoviská v Buzici, Turni nad Bodvou, Čečejovciach a neskôr vo Veľkej Ide. Aktivity školy umocňuje Klub hudobnej mládeže pri ĽŠU, ktorý organizuje na podnet pána riaditeľa P. Koštenského koncerty mnohých umelcov. Vďaka tomu majú k škole blízko takí umelci ako Bohdan Warchal so svojim komorným orchestrom, Marián Varga a iní významní umelci.

           Rok 1976/77 vnáša do života školy veľkú radosť. Po 18 rokoch pôsobenia v esteticky a hygienicky nevhodných učebniach roztrúsených po Moldave v štyroch starých budovách, sa zásluhou riaditeľa pána P. Koštenského, krajského inšpektora pána Jána Sádela, okresného inšpektora pána Antona Pejku a predsedu MsNV pána Ladislava Tamáša, odovzdáva škole do užívania renovovaná budova bývalého okresného súdu, zvlášť upravená pre účely ĽŠU. Nastáva pozitívna zmena pre prácu pedagógov aj žiakov, ktorá otvára nové horizonty pre umeleckú tvorivosť. V roku 1988 preberá vedenie školy pán Rudolf Kuzma.

           Po nežnej revolúcii (1989) nastáva zmena nielen v názve (Základná umelecká škola), ale aj vo vedení a v živote školy. Riaditeľkou sa stáva pani Katarína Vincejová, ktorá i pri zložitých ekonomických podmienkach dokáže udržať, ale hlavne rozvíjať výsledky práce svojich predchodcov. Za tieto zásluhy bola ocenená primátorom mesta Moldavy. ZUŠ sa stáva plnoorganizovanou školou v roku 1990. Novozaložený literárno-dramatický odbor významnou mierou obohacuje profil vystúpení. Po odchode p. Vincejovej do dôchodku (2002), ZUŠ získava právnu subjektivitu a do funkcie riaditeľa školy je zvolený pán Miroslav Smrek. Aj v týchto neľahkých časoch, keď doba na každého kladie stále väčšie požiadavky sa mu darí spolu so svojím pracovným tímom a pedagogickým zborom, pružne reagovať na nové výzvy, a takto vytvárať podmienky, ktoré robia štúdium na ZUŠ atraktívnym aj pre súčasnú mládež a dospelých. Nová doba si vyžaduje aj nové aktivity, zavedenie informačno komunikačných technológií (IKT) do vzdelávania a tak sa aj v umeleckej výchove vytvára priestor pre výučbu nového predmetu „Digitálna fotografia a video“. V minulom roku škola zavŕšila 60 rokov svojho života. Svojou prácou napĺňa ešte aj dnes všetky počiatočné predsavzatia.

           Aj v 3. tisícročí je ZUŠ v Moldave nad Bodvou miestom, kde prebieha ZUŠľachťovanie talentovaného človeka do kvality a krásy, kde sa pestujú a rozvíjajú schopnosti a vlastnosti potrebné a nevyhnutné pre harmonicky rozvinutú, kultivovanú ľudskú osobnosť.

    • Kontakty

      • Základná umelecká škola Moldava nad Bodvou
      • tel:+421554602150 mob:+421948151037
      • Hlavná č.67 04501 Moldava nad Bodvou Slovakia
      • 35544252
      • +421554602150
      • Mgr. Františka Fehérová
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje